ΓΑΛΛΙΚΑ E-ΣΤ

Το σχολικό έτος 2021-22 υλοποιήθηκε από τους μαθητές των Γαλλικών της Ε’ και ΣΤ’ τάξης το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Etwinningμε τίτλο: “Sharingeurope’sculturalheritagethroughEtwinning”. Oι μαθητές συνεργάστηκαν κυρίως με δημοτικά σχολεία της Λήμνου και της Αμοργού μέσα από τηλεδιασκέψεις, στις οποίες παρουσιάστηκαν οι δημιουργίες τους στον κοινό διαδικτυακό πίνακα ανακοινώσεων (padlet). Οι αναζητήσεις των μαθητών του σχολείου μας αφορούσαν τα μνημεία της Γαλλίας και της Ελλάδας. Οι μαθητές δούλεψαν ομαδικά, αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδίκτυο σχετικές με τα μνημεία, εικόνες σχετικές με αυτά αλλά υλοποίησαν και προσωπικές ζωγραφιές που τα αποτύπωσαν με ιδιαίτερη επιτυχία. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για όλη τους την προσπάθεια!!!

Η εκπαιδευτικός των Γαλλικών

Σοφία Αντωνοπούλου