Δράσεις

ΟΛΟΗΜΕΡΟ 2023-24

_1.jpg_3.jpg

ΟΛΟΗΜΕΡΟ 2023-24

«Συνοδευτικά κείμενα για το φωτογραφικό υλικό των βιωματικών δράσεων για το σταφύλι και το κυδώνι»

• ΣΤΑΦΥΛΙ

Σεπτέμβριος στο Ολοήμερο και «τρυγάμε» τα σταφύλια, τα γευόμαστε, φτιάχνουμε γλυκό, τα στύβουμε, παράγουμε μούστο και παρασκευάζουμε μουσταλευριά και μουστοκούλουρα. Εμφιαλώνουμε μούστο και βιώνουμε τη ζύμωση και την παραγωγή ξιδιού.

• ΚΥΔΩΝΙ

Νοέμβριος στο Ολοήμερο κι είναι η ώρα να βιώσουμε τη στυφάδα του κυδωνιού, να μάθουμε για τις ευεργετικές ιδιότητές του, τη χρήση του στη μαγειρική & ζαχαροπλαστική και να παρασκευάσουμε και να γευτούμε γλυκό, ζελέ, μαρμελάδα και χοιρινό κρέας με κυδώνια.

Οι Ολυμπιονίκες

Παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος στην βιβλιοθήκη του σχολείου μας με θέμα ‘’Οι Ολυμπιονίκες ‘’

Προσκεκλημένοι μας :

Μαρία-Λουΐζα Βρυώνη ‘’Ολυμπιονίκης Πάλης’’

Γεώργιος Χαλκώδης ‘’Ολυμπιονίκης Χειροσφαίρισης’’

Νερυ - Μαντευ Ναγκουαρα ‘’Ολυμπιονίκης Κολύμβησης’’

Ευχαριστούμε Θέρμα την κ. Ζαφειρόπουλου Ελένη , την κ. Ποταμιάνου Αλεξάνδρα , τον κ. Γύζης Γεώργιο (εικαστικό), την κ. Μάρη Κατερίνα (μουσικό), τον κ. Πίττα Σταμάτη (γυμναστή) και τον κύριο Γώγουλα Μάριο (Πληροφορικό) για την όμορφη εκδήλωση και την άψογη οργάνωση στα παιδιά μας με στόχο την ενίσχυση των σχέσεων μεταξύ μαθητών

ΑΠΟΚΡΙΕΣ

Ευχαριστούμε θερμα την υπέροχη ομάδα του ολήμερου σχολείου μας!! (Κ.Βαζίμας, κ.Βλασσά, κ.Ψήνα και όλες τις ειδηκότητες) για τις υπέροχες δημιουργίες ,κατασκεύες που φτιάχνουν παρέα με τα παιδιά μας

.jpg.jpg_ολοη.jpg_κλ.jpg.jpg.jpg.jpg

Πολύ όμορφες δημιουργίες από τα παιδιά μας στο ολοήμερο.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ.Βαζίμα , την κ.Βλασσά και την κ. Ψήνα

IMG 20221027 084307IMG 20221116 091843IMG 20221116 091917IMG 20221116 091851IMG 20221116 091825IMG 20221027 084422

Τη Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2022 επισκέφθηκαν το σχολείο μας οι κ. Γκούντας Κωνσταντίνος, Μπουτσουρής Νικόλαος, Μπακοδήμος Γεώργιος και Λακασάς Παναγιώτης, καθηγητές φυσικής αγωγής και προπονητές βόλεϊ, στα πλαίσια του προγράμματος διάδοσης του αθλήματος. Η παρουσία τους, έδωσε χαρά και έμπνευση στα παιδιά μας. Τους ευχαριστούμε  θερμά!