2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα, 5 Οκτωβρίου 2015, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση, στο πλαίσιο του εορτασμού της 2ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, με τη συμμετοχή όλων των μαθητών και μαθητριών.

Την  πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί να εορτάζεται ο Σχολικός Αθλητισμός  σε όλα τα σχολεία της χώρας.

Καθώς το 2016 είναι έτος διεξαγωγής Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων, ο θεματικός  άξονας του σχολικού έτους 2015-2016 ήταν «Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».

Το σχολείο μας διέθεσε το μεγαλύτερο μέρος του σχολικού προγράμματος για την πραγματοποίηση δραστηριοτήτων με το παραπάνω θέμα. Οι μαθητές μας,   συμμετέχοντας, ευαισθητοποιήθηκαν στα Ολυμπιακά Ιδεώδη και «έζησαν» στιγμές από τη διεξαγωγή των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στο τέλος, η εκδήλωση έκλεισε με την απονομή βραβείων στους μαθητές (συμβολικά) για  τα αγωνίσματα στα οποία συμμετείχαν.

Δείτε το πρόγραμμα της εκδήλωσης.

Δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση.