Σχολικός κανονισμός

Γράφτηκε από τον/την Super User on . Posted in Σχολικός Κανονισμός

Με τον όρο «Σχολικό Κανονισμό» εννοούμε το σύνολο των όρων και των κανόνων που αποτελούν προϋποθέσεις για να πραγματοποιείται ανενόχλητα, μεθοδικά και αποτελεσματικά το έργο του σχολείου.

Σκοπός είναι η διαμόρφωση ενός παιδαγωγικού και διδακτικού κλίματος το οποίο θα εξασφαλίζει τη συνεργασία των μελών της σχολικής κοινότητας, χωρίς εντάσεις και συγκρούσεις, με αμοιβαίο σεβασμό, με ανοχή και αναγνώριση. Στο πλαίσιο αυτό ο όρος «σχολική πειθαρχία» αποκτά δημοκρατικό περιεχόμενο και αναδεικνύεται σε βασικό ποιοτικό στοιχείο του σύγχρονου δημοκρατικού σχολείου.

Η εφαρμογή του Σχολικού Κανονισμού δεν έχει σκοπό να περιορίσει την ελευθερία του/της  μαθητή/τριας αλλά μέσα από την καθιέρωση και εφαρμογή των κανόνων να βοηθήσει τη σχολική κοινότητα να διαμορφώσει υγιείς προσωπικότητες, να μάθει στα μέλη της να σέβονται τις ελευθερίες των άλλων και να εδραιώσει δημοκρατικές αρχές.

Δείτε ολόκληρο τον κανονισμό λειτουργίας του σχολείου εδώ.